Profilaktyka cukrzycy - jak minimalizować ryzyko?

Choć systematycznie rośnie liczba chorych na cukrzycę, ciągle mamy szansę na uchronienie się przed tą chorobą i jej niekorzystnym wpływem na ludzki organizm. Cel ten można osiągnąć zwracając uwagę na profilaktykę antycukrzycową i pamiętając o niej na co dzień, a nie jedynie okazjonalnie.

Co ciekawe, ryzyko zachorowania na cukrzycę można zmniejszyć już poprzez kilka prostych zmian wprowadzonych do naszej codziennej diety. Nie muszą być to przy tym zmiany mało przyjemne, odporność organizmu wzrasta bowiem między innymi wówczas, gdy dostarczamy mu rośliny liściaste takie, jak szpinak oraz rybi tłuszcz. Nie chcąc zachorować na cukrzycę warto też zastanowić się nad tym, czy musimy być niewolnikami używek. Odstawienie papierosów może mieć wyjątkowo korzystny wpływ na cały nasz organizm, a i sięganie po alkohol w mniejszych ilościach nie powinno przynieść nam żadnych strat.

Minimalizacja ryzyka cukrzycy wymaga jednak także zmian w codziennym trybie życia. Nie wolno nam dopuścić, aby kilka kilogramów nadwagi zmieniło się w otyłość, wskazane jest przy tym również unikanie niepotrzebnego napięcia i stresu. Cukrzyca lubi też zarwane noce i osoby śpiące mniej niż sześć godzin dziennie, utrudnia to bowiem organizmowi regulowanie poziomu cukru we krwi. Pamiętajmy więc starą maksymę naszych babć, że "sen to zdrowie" i stosujmy ją w praktyce, a dzięki temu jeśli nawet nie wykluczymy to znacznie zminimalizujemy zagrożenie cukrzycą.